Arya_Amir has logged 25 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry