Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★½
Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Edit this entry