• Shame

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • The Kid with a Bike

    ★★★★½

  • Beginners

    ★★★½

  • Tabloid

    ★★★★★

  • Kaboom

    ★★★★

  • A Single Man

    ★★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Whatever Works

    ★★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★½

  • The Simpsons Movie

    ★½

  • Secret Sunshine

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Scoop

    ★★★★

  • Match Point

    ★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Storytelling

    ★★★½

  • Ghost World

    ★★★★½

  • Chuck & Buck

    ★★★★

  • You Can Count on Me

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Election

    ★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★½

  • Happiness

    ★★★★

  • Pecker

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Deconstructing Harry

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Orgazmo

    ½

  • Nowhere

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★

  • Eraser

  • Hard Eight

    ★★★½

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Short Cuts

    ★★★★★

  • Manhattan Murder Mystery

    ★★

  • Leprechaun

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★

  • Homicide

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • My Own Private Idaho

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Alice

    ★★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★½

  • Tremors

    ★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

  • Decalogue V

    ★★★★½

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★

  • Decalogue IV

    ★★★★½

  • Decalogue III

    ★★★★½

  • Decalogue II

    ★★★★½

  • Decalogue I

    ★★★★★

  • New York Stories

    ★★★

  • Child's Play

    ★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • House of Games

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★½