• Raising Arizona

    ★★★★

  • Something Wild

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Raw Deal

  • The Sacrifice

    ½

  • Mala Noche

    ★★★½

  • Commando

    ★½

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★

  • Lost in America

    ★★½

  • Hail Mary

    ★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Crimes of Passion

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★

  • Repo Man

    ★★★

  • Broadway Danny Rose

    ★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Scanners

    ★★★½

  • Altered States

    ★★★★½

  • Stardust Memories

    ★★½

  • Dressed to Kill

    ★★★★

  • Being There

    ★★★★★

  • The Brood

  • Wise Blood

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★½

  • Gates of Heaven

    ★★★★★

  • The Fury

    ½

  • Killer of Sheep

    ★★★★½

  • House

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • Network

    ★★★★

  • Obsession

    ★★★

  • Stay Hungry

    ★★★½

  • Overlord

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★½

  • Deliverance

    ★★★½

  • The New Land

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • Carnal Knowledge

    ★★★★★

  • The Emigrants

    ★★★★½

  • Deep End

    ★★★½

  • Flesh

    ½

  • Fando and Lis

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★

  • The War Wagon

    ★★★

  • Belle de Jour

    ★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★½

  • Viridiana

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★