Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
½
Edit this entry  
07
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
½
Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Edit this entry