RSS feed for ashersmith
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shadowlands

Shadowlands

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anne of Green Gables: The Sequel

Anne of Green Gables: The Sequel

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

×
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Delusions of Grandeur

Delusions of Grandeur

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Exit Strategy

Exit Strategy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Around We Go

Around We Go

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry