Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Weeknd x The Dawn FM Experience

The Weeknd x The Dawn FM Experience

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fall

Fall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Luther: The Fallen Sun

Luther: The Fallen Sun

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry