Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

2021
×
Edit this entry  
20
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Edit this entry  
09
TINA

TINA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry