Sort by

ash has logged 733 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aloha

Aloha

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alexander

Alexander

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Colours

The Colours

1976
×
Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Edit this entry  
27
Quarta-Feira da Cinzas

Quarta-Feira da Cinzas

2006
×
Edit this entry  
25
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo A.I.

Vertigo A.I.

2020
×
Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meeting of Two Queens

The Meeting of Two Queens

1991
×
Edit this entry  
20
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★
Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Edit this entry