Sort by
  • Lost Horizon

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Mickey's Mellerdrammer

  • King Kong

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • The Wolf of Wall Street

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The Open Road

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Epic of Everest

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ½

  • Onesime, Clockmaker

  • Dante's Inferno

    ★★★★½

  • The Acrobatic Fly

  • That Fatal Sneeze

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

  • Uncle Josh at the Moving Picture Show

  • Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

  • The Big Swallow

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

  • Grandma's Reading Glass

  • Let Me Dream Again

  • Explosion of a Motor Car

  • How It Feels to Be Run Over

  • The Kiss in the Tunnel

  • The Little Girl and Her Cat

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • La Palestina en 1896

  • Lion, London Zoological Gardens

  • The Kiss

    ★½

  • Demolition of a Wall

  • Baby's Meal

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Boat Leaving the Port

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • In The Blink Of An Eye

  • Clifford The Big Red Dog: Best Buddies

  • Clifford the Big Red Dog: Clifford Tries His Best!/Clifford's Schoolhouse

  • Clifford the Big Red Dog - A Big Help

  • Clifford The Big Red Dog: Clifford Saves The Day

  • Clifford The Big Red Dog: The New Baby on the Block

  • Clifford The Big Red Dog: Growing Up with Clifford