• How to Lose a Guy in 10 Days

    How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

    Legs crossed, twirling my hair, and blushing to myself.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★★

    “Surgery is sex isn’t it?”
    “Is it?”
    “You know it is. Surgery is the new sex.”

    Change. Always so dissolved into evolution, that we often fail to question if they diverge in definition. This is that divergence. Where change transforms, it should be understood that evolution transcends. Cronenberg uses the body as a vessel for meditating our evolution, a future envisioned to be a reflection of the human condition. Where Cronenberg uses art as a means of navigating his fate,…

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★★

    Like its benchmark comparison, The Rise of Skywalker, this is very much harmless. Reactions tend to find no balance between expectation and reality, and instead come across as overstated; as much is the case, in my opinion, with these two films. Reactionary beyond any belief. There have been worse, there probably will be worse beyond it, but these two particularly stand out just because they are ends to eras, tentpole finales, and with that comes expectation, many of times an…

  • Taylor Tomlinson: Look at You

    Taylor Tomlinson: Look at You

    ★★★★½

    "My old therapist told me when I get close to people, I have a tendency to self-sabotage, and I thought that was bullshit, so I ghosted her.”

    Incredible. Brutally honest yet a delightful force of comedy, awareness, and laughter; Taylor Tomlinson has easily got to be one of the best comedians in the contemporary comedy scene. Her work is incredibly socially relevant and aware, whilst being real and fully resonant in its pertinence to things we all experience ourselves personally.…

  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

    Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

    ★★★★½

    “You’re going to hell and you didn’t even finish? I’ll pray for you.”

    So so so good, and ridiculously hilarious. Taylor is just incredible. One of the best comedy specials I’ve seen, and Taylor Tomlinson is quickly becoming a favourite.

  • Hustle

    Hustle

    ★★★

    Howie, now is the time to bet on the Celtics!

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

    “Change is like death. You don't know what it looks like till you're standing at the gates.“

    I’m extremely conflicted about this one. It’s shot and directed much better than its direct predecessor, and actually feels like it has something prominent to say about human involvement in creation and the consequences of our role in artificial creation, yet it just doesn’t work as it should. I used to hate this actually, but, right now, after seeing it again, I’m honestly…

  • Paris, 13th District

    Paris, 13th District

    ★★★★

    “I fuck and worry about it later.”

    Deeply flawed and fragile people attempting to find solace in each other to escape themselves and their own self-doubts and concerns, as sex interplays itself into being confused for endearment and softness, or as being used as a substitute for our own frustrations.

    Fascinating themes circulating this, but perpetually imbued with authenticity and catharsis by some very remarkably vulnerable performances. Quite beautiful.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★★½

    “The city is flying. The city is flying and we're fighting an army of robots. And I have a bow and arrow. Nothing makes sense […] Doesn't matter what you did, or what you were. If you go out there, you fight, and you fight to kill. Stay in here, you're good, I'll send your brother to come find you. But if you step out that door, you are an Avenger.“

    I feel like I might be in the minority…

  • Superman III

    Superman III

    ★★

    Watching the junkyard scene and thinking: someone probably has a kink of this happening to them.

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    “What's the difference between Episcopalian and Lutheran?”
    “Episcopalians don't eat fish.”
    “That's pescatarian, that's not a religion.”
    “They're all fanatics, I don't know.”

    I don’t care what anyone says, this is one of the best comedies of the last decade. Great, great, great film. Hamm, Helms, Johnson, Fisher, Wallis are all so good. And Buress is especially good. Amusing, so much fun.

  • Until the End of the World

    Until the End of the World

    ★★★★★

    “Once he told her, ‘I have learned one thing: the eye does not see the same as the heart.’”

    This is a pretty special watch for me, because it’s my 4000th film - well, at least that I know of, or that I’ve logged/rated on Letterboxd. It’s a sentimental sort of occasion for me, albeit small and pertinently intimate to myself only, but I decided to make the most of it anyway, and put on something special, or rather more…