Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shyam Singha Roy

Shyam Singha Roy

2021
×
Edit this entry  
22
Akhanda

Akhanda

2021
×
Edit this entry  
17
Lucifer

Lucifer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Maragadha Naanayam

Maragadha Naanayam

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Check

Check

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Maanaadu

Maanaadu

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Man Who Feels No Pain

The Man Who Feels No Pain

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
Edit this entry  
31
Mythri

Mythri

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Republic

Republic

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baasha

Baasha

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drushyam 2

Drushyam 2

2021
×
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Vaaranam Aayiram

Vaaranam Aayiram

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Most Eligible Bachelor

Most Eligible Bachelor

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Anukokunda Oka Roju

Anukokunda Oka Roju

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Student No. 1

Student No. 1

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry