Pusher has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Slow Action

Slow Action

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
This Magnificent Cake!

This Magnificent Cake!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Nationtime

Nationtime

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The External World

The External World

2010
×
Edit this entry  
19
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★
Edit this entry  
19
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★
Edit this entry  
19
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★
Edit this entry  
17
Bestiary

Bestiary

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Tauw

Tauw

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
The Magnificent Butcher

The Magnificent Butcher

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Half a Loaf of Kung Fu

Half a Loaf of Kung Fu

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
Edit this entry  
15
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tea 4 Two

Tea 4 Two

2006
×
★★
Edit this entry  
14
Film

Film

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rain (Nyesha)

Rain (Nyesha)

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Just Ancient Loops

Just Ancient Loops

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Fog Line

Fog Line

1970
×
★★
Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★
Edit this entry  
10
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hand

The Hand

1965
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Bloodettes

The Bloodettes

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry