• The Green Knight

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Sarpatta Parambarai

    ★★★½

  • Old

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★★

  • Jagame Thandhiram

    ★★½

  • Karnan

    ★★★½

  • Let Them All Talk

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★

  • 22. Anna Matthews

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Nasir

    ★★★½

  • Relic

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Nimic

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Super Deluxe

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Photograph

    ★★★½

  • The Report

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Glass

    ★★★★½

  • Vice

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★½