Ashwin has logged 159 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Solo

Solo

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Death Race

Death Race

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Cop Out

Cop Out

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★
Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Edit this entry  
15
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★½
Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★½
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Garden State

Garden State

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
06
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Thupparivaalan

Thupparivaalan

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Dhuruvangal Pathinaaru

Dhuruvangal Pathinaaru

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
A Death in the Gunj

A Death in the Gunj

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★½
Edit this entry  
12
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry