• Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • It Follows

    ★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Thor: The Dark World

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Pacific Rim

  • Man of Steel

  • The Great Gatsby

  • Iron Man 3

  • The Conjuring

  • Wreck-It Ralph

  • Silver Linings Playbook

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

  • The Amazing Spider-Man

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • X-Men: First Class

  • Thor

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network

  • Inception

    ★★★½

  • Toy Story 3

  • Iron Man 2

  • How to Train Your Dragon

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Up

  • The Dark Knight

  • WALL·E

  • Iron Man

  • Batman Begins

  • The Incredibles

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Finding Nemo

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★

  • Jurassic Park

  • Back to the Future

  • Return of the Jedi

  • The Shining

    ★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Star Wars

  • An Autumn Afternoon

    ★★★½

  • The End of Summer

    ★★★

  • Late Autumn

    ★★★★

  • Floating Weeds

    ★★★

  • Good Morning

    ★★★★

  • Equinox Flower

    ★★★★

  • Tokyo Twilight

    ★★★★★

  • Early Spring

    ★★★★★

  • The Eternal Breasts

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★½

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • A Hen in the Wind

    ★★★½

  • Record of a Tenement Gentleman

    ★★★★

  • An Inn in Tokyo

    ★★★★½