Asma. has logged 43 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Shako Mako

Shako Mako

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
03
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry