Sort by

Shawn has logged 50 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It Kills: Camp Blood 7

It Kills: Camp Blood 7

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Camp Blood 666

Camp Blood 666

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Camp Blood 5

Camp Blood 5

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Camp Blood 4

Camp Blood 4

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Camp Blood First Slaughter

Camp Blood First Slaughter

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Within the Woods

Within the Woods

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Camp Blood 2

Camp Blood 2

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Camp Blood

Camp Blood

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Topaz

Topaz

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lovers Lane

Lovers Lane

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Valentine

Valentine

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Scarewaves

Scarewaves

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unforgettable

Unforgettable

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless

Sleepless

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Enemy Below

The Enemy Below

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
On the Bowery

On the Bowery

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Meteor Man

The Meteor Man

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Sand and Fog

House of Sand and Fog

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Two Bills

The Two Bills

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry