Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Edit this entry  
13
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rat Man

Rat Man

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Out of Thin Air

Out of Thin Air

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry