2018

Astrie Pramudia Astrie Pramudia’s year in review

Astrie’s highest rated films

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • Always

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • As Above, So Below

    ★★★★½

  • Bad Genius

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • I'm Sorry, I Love You

    ★★★★½

  • Wonder

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • The Big Blue

    ★★★★½

  • Bumblebee

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 259 Films watched
  • 21.6 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Stratton

Jan 1

Most Watched

As Above, So Below

twice

Last Film

Bird Box

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Thriller
110 films
Drama
97 films
Action
76 films
Horror
66 films
Comedy
50 films
Romance
48 films
Sci Fi
45 films
Adventure
43 films
Crime
39 films
Mystery
27 films
USA
198 films
UK
32 films
Indonesia
21 films
France
14 films
Canada
12 films
Australia
8 films
Germany
7 films
China
7 films
South Korea
5 films
Czechia
3 films
English
233 films
French
24 films
Spanish
21 films
Indonesian
21 films
Italian
10 films
Chinese
10 films
Korean
10 films
Russian
7 films
Japanese
7 films
German
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Astrie’s most liked review

Aquaman

★★★★

‘Aquaman’ was fantastic on each scale, whether be its breathtaking visual effects, stunning action sequences, great cast, and perfect scoring too. The only one thing I complained about was the cheesy humor that made the movie less than laughable.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Home Alone 4
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

I'm Sorry, I Love You

Films watched in 2018

  • Bird Box
  • Mary Poppins Returns
  • Newness
  • Wreck-It Ralph
  • Bumblebee
  • Permission
  • Kafir
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Back Roads
  • Roma
  • Love for Sale
  • Enough
  • Aquaman
  • Pria
  • Battle
  • Widows
  • Target
  • The Open House
  • A Christmas Prince: The Royal Wedding
  • The Possession of Hannah Grace
  • Suzzanna: Buried Alive
  • A Christmas Prince
  • The Lion King
  • The Princess Switch
  • Nothing to Hide
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Cam
  • May the Devil Take You
  • Overlord
  • Hunter Killer
  • The Roommate
  • The Ritual
  • Revenge
  • Let the Right One In
  • Nanny Surveillance
  • A Simple Favor
  • The Haunting
  • A Star Is Born
  • Set It Up
  • Coherence
  • Look Away
  • You Get Me
  • The Night Comes for Us
  • Halloween
  • Apostle
  • The Babysitter
  • The Kissing Booth
  • Macabre
  • Delirium
  • First Man
  • He's Out There
  • Emelie
  • Munafik
  • As Above, So Below
  • The Darkest Minds
  • Venom
  • Exam
  • Case 39
  • Halloween
  • Peppermint
  • Eighth Grade
  • As Above, So Below
  • Unfriended: Dark Web
  • Personal Shopper
  • Eden Lake
  • Destination Wedding
  • Unsane
  • Predator
  • The First Purge
  • The Predator
  • Crazy Rich Asians
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • The Ninth Passenger
  • American Animals
  • The Nun
  • Siberia
  • The Conjuring
  • Confessions
  • 10x10
  • Ocean's Eight
  • Searching
  • Bad Genius
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Equalizer 2
  • Adrift
  • Upgrade
  • The Meg
  • The DUFF
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Skyscraper
  • Wonder
  • Loving Pablo
  • The Equalizer
  • Disobedience
  • Cyber Case
  • Midnight Sun
  • My Little Baby, Jaya
  • Sicario
  • Hereditary
  • Status Update
  • Love, Simon
  • Rampage
  • Escape Plan 2: Hades
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Gerald's Game
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible II
  • Harry & Meghan: A Royal Romance
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Ward 13
  • Jelangkung
  • Tomb Raider
  • Den of Thieves
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Deadpool 2
  • Headshot
  • Men, Women & Children
  • Posesif
  • Sang Pencerah
  • The Model
  • The Strangers: Prey at Night
  • Truth or Dare
  • The Hunger Games
  • Game Night
  • Be with You
  • Red Sparrow
  • Scary Movie
  • Avengers: Infinity War
  • Dealova
  • An American Crime
  • The Girl Next Door
  • Ghost House
  • White Chicks
  • Let's Be Cops
  • Like Crazy
  • United 93
  • The Interview
  • Love Is Cinta
  • Fifty Shades Freed
  • 12 Strong
  • I'm Sorry, I Love You
  • Always
  • A Quiet Place
  • The Titan
  • Eye in the Sky
  • The Commuter
  • The Italian Job
  • Friends but Married
  • Malaikat Tanpa Sayap
  • Hantu Jeruk Purut
  • Swordfish
  • The Big Blue
  • I Am Number Four
  • Criminal
  • Annihilation
  • Insidious: The Last Key
  • Downsizing
  • Bullet Head
  • Bad Match
  • The Greatest Showman
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • The Mist
  • Bleeding Steel
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Pitch Perfect 3
  • The Descent: Part 2
  • The Art of Getting By
  • Princess Hours
  • The Cloverfield Paradox
  • The Wolf of Wall Street
  • Dismissed
  • Beyond the Lights
  • Private Number
  • Mischief Night
  • Devil's Due
  • 100 Degrees Below Zero
  • Best Night Ever
  • Hateship Loveship
  • Walk of Shame
  • Event 15
  • The Raid 2
  • Into the Storm
  • Bring It On
  • The Raid
  • Piranhaconda
  • After Earth
  • No One Lives
  • Romeo & Juliet
  • ATM
  • The Host
  • StreetDance 3D
  • RoboCop
  • Red Dawn
  • Spread
  • The Colony
  • Black Panther
  • The Florida Project
  • Snowpiercer

See all 259

Highly rated films Astrie missed

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more