2019

Astrie Pramudia Astrie Pramudia’s year to date

Astrie’s highest rated films

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Hotel Mumbai

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★

  • AVP: Alien vs. Predator

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Two Blue Stripes

    ★★★★

  • Unstoppable

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 134 Films watched
  • 14.9 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

One Cut of the Dead

Jan 1

Most Watched

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

twice

John Wick: Chapter 2

twice

Last Film

Midsommar

Sep 14

Genres, Countries & Languages

Thriller
52 films
Drama
39 films
Horror
39 films
Action
30 films
Comedy
21 films
Sci Fi
19 films
Crime
14 films
Romance
13 films
Fantasy
11 films
Documentary
10 films
USA
91 films
UK
8 films
Canada
8 films
Indonesia
7 films
China
4 films
France
4 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Japan
2 films
Thailand
2 films
English
120 films
Indonesian
10 films
Spanish
8 films
French
7 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Chinese
6 films
Japanese
6 films
Arabic
4 films
Korean
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Astrie’s most liked review

Brightburn

★★★½

Imagine ‘Superman’ meets ‘The Omen’ and you start to get an idea on how the tension here could work with twist laden thriller and the bloody-gore scenes that would have you on the edge of your seat. The acting does a good job, although the character of Brandon Breyer who…

More reviews

Astrie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Aliens vs Predator: Requiem
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Antologi Rasa
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2019

  • Midsommar
  • It Chapter Two
  • Ready or Not
  • Inside
  • The Den
  • Them
  • Funny Games
  • High Tension
  • Miss Bala
  • Texas Chainsaw 3D
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Secret Obsession
  • Black Water
  • Miracle in Cell No. 7
  • Ma
  • Nazi Concentration Camps
  • After
  • Terrifier
  • Terrifier
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Child's Play
  • Point Blank
  • Two Blue Stripes
  • Booksmart
  • Crawl
  • Unstoppable
  • Pihu
  • Law Abiding Citizen
  • Anima
  • Parasite
  • Anna
  • Annabelle Comes Home
  • Hot Girls Wanted
  • The Silence
  • Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now
  • Someone Great
  • Murder Mystery
  • The Fate of the Furious
  • Alien: Harvest
  • Alien: Alone
  • Alien: Ore
  • Chernobyl
  • When They See Us
  • Munchausen
  • Beau
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Jennifer's Body
  • Always Be My Maybe
  • The Perfection
  • Aladdin
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Polaroid
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Vacancy
  • Brightburn
  • Audrie & Daisy
  • Avengers: Endgame
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Circle
  • The Perfect Date
  • Alien: Night Shift
  • Hotel Mumbai
  • Love, Death & Robots : The Secret War
  • Love, Death & Robots : Alternate Histories
  • Love, Death & Robots : Ice Age
  • Love, Death & Robots : Blindspot
  • Love, Death & Robots : Zima Blue
  • Love, Death & Robots : Lucky 13
  • Love, Death & Robots : Fish Night
  • Love, Death & Robots : Helping Hand
  • Love, Death & Robots : Shape-Shifters
  • Love, Death & Robots : The Dump
  • Love, Death & Robots : Good Hunting
  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift
  • Love, Death & Robots: When The Yogurt Took Over
  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls
  • Love, Death & Robots: Suits
  • Love, Death & Robots: The Witness
  • Love, Death & Robots: Three Robots
  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge
  • Shazam!
  • Alien: Specimen
  • Alien: Containment
  • Pet Sematary
  • Pet Sematary
  • Friend Zone
  • The Social Network
  • Triple Threat
  • Five Feet Apart
  • Us
  • The Craft
  • Captain Marvel
  • Freaky Friday
  • Triple Frontier
  • Isn't It Romantic
  • Dilan 1991
  • Instant Family
  • Your Son
  • Doomsday
  • Our House
  • Abducted in Plain Sight
  • Evil Genius
  • Antologi Rasa
  • Child's Play 3
  • Alita: Battle Angel
  • Close
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • I Still See You
  • Orang Kaya Baru
  • Terlalu Tampan
  • Polar
  • The Kid Who Would Be King
  • John Wick: Chapter 2
  • Fyre
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Glass
  • Replicas
  • Cemara's Family
  • Hell Fest
  • Escape Room
  • Cargo
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Milly & Mamet
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • One Cut of the Dead

Highly rated films Astrie missed

  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • The Farewell
  • The Lighthouse

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more