Ross has logged 87 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Southern Waters

Some Southern Waters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry