• Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

    It was ok, good but not great.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★½

    Why has everyone here collectively decided that this is supposed to be good.

  • Chappie

    Chappie

    ★★★½

    Severely over-hated. This was great start to finish. Sure, its not the next blade runner but I have no idea why the critics hated it so much

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    Okay we get it Ari you like weird cult stuff.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    This is what would happen if Gordon Ramsey was born in the 19th century, became an oil baron and was slightly more murderous

  • A Silent Voice

    A Silent Voice

    ★★★★

    This is another film that gives you 'that' feeling

  • Bloodsport

    Bloodsport

    ★★★

    Tournemant arcs are my favourite kind of arc

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

    The biggest problem with this is how many "quirky girls" it spawned

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★½

    It was good but the "he's not dangerous, he's broken but I can fix him" genre is my least favourite genre of film. 7/10

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    A fuckin trip and a half dawg

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★½

    The Kevin Spacey foreshadowing was incredible.

  • First Man

    First Man

    ★★★½

    Technically amazing with incredible cinematography, sound design and score. Acted well, but with a meandering screenplay and uninspired dialogue.