Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pixie Hollow Games

Pixie Hollow Games

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry