Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Close

Close

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Who: The Power of the Doctor

Doctor Who: The Power of the Doctor

2022
×
Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
Edit this entry  
31
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
Edit this entry  
27
The Night of the 12th

The Night of the 12th

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Love and Desire

A Tale of Love and Desire

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Saw VI

Saw VI

2009
×
Edit this entry  
20
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
Edit this entry  
19
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
Edit this entry  
13
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
Edit this entry  
06
Christine

Christine

1983
×
Edit this entry  
05
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Edit this entry  
05
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Edit this entry  
21
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Someone, Somewhere

Someone, Somewhere

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry