atelier has logged 188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ruby

Ruby

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Chrysanthemum and the Guillotine

The Chrysanthemum and the Guillotine

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honeygiver Among the Dogs

Honeygiver Among the Dogs

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Baby

The Baby

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Masks

Masks

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Pigs Fly

When Pigs Fly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Killer Workout

Killer Workout

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry