atelier has logged 578 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fannie's Film

Fannie's Film

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killing Time

Killing Time

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Faust

Faust

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maeve

Maeve

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadowzone

Shadowzone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strangeness

The Strangeness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry