atelier has logged 91 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gaia

Gaia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Child

The Night Child

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Witchery

Witchery

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
China Seas

China Seas

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stay Awake

The Stay Awake

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Body Count

Body Count

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Hell Night

Happy Hell Night

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Child

The Child

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hold Your Man

Hold Your Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suzy

Suzy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wife vs. Secretary

Wife vs. Secretary

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brain

The Brain

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shallow Grave

Shallow Grave

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horror House on Highway Five

Horror House on Highway Five

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Lake

Blood Lake

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Pit

The Dead Pit

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jug Face

Jug Face

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Razorback

Razorback

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deadly Manor

Deadly Manor

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demonia

Demonia

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry