Sort by

Malik has logged 314 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Read the review Edit this entry  
27
Suspense.

Suspense.

1913
×
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Discontent

Discontent

1916
×
★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
Read other review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Con Air

Con Air

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
18
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
18
A Guide to Breathing Underwater

A Guide to Breathing Underwater

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
Read the review Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
The Flying Koffer

The Flying Koffer

1921
×
Read the review Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Wood

The Wood

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strange World

Strange World

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coup de Torchon

Coup de Torchon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry