Sort by

Malik has logged 31 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

1906
×
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
19
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Read the review Edit this entry  
18
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Powerful Thang

A Powerful Thang

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry