• Amélie

    Amélie

    ★★★★½

    Almost perfect. I was really happy that it was a slow movie weekend, which gave us an excuse to go see this instead - and it was really nice to just be cozy in the theater with this film.

    My husband as we were walking out: "How did I miss this one all these years?"

    Loved the cute twee-ness of it all. The colors, all the little details, even the narration. The kind of film that Wes Anderson has mostly…

  • The Color Purple

    The Color Purple

    ★★★

    I liked individual aspects of this, but at times I really kind of wish I was watching the original instead. I will definitely have to go back and revisit it, since it's been a very long time since I last watched it, possibly not since it first came out.

    I felt that it was a little too stagey at times. The musical numbers really felt like they were too beholden to Broadway still, and they felt flat. The songs were…

  • Nǎi Nai & Wài Pó

    Nǎi Nai & Wài Pó

    ★★★★

    This was really cute! I enjoyed the slice of life, lofi narrative, the farts, the humor. Those two have so much life in them!

    2024 Oscars - All Nominated Films

  • The Eternal Memory

    The Eternal Memory

    ★★★★

    It's a very similar premise to Dick Johnson Is Dead, but feels way less exploitative than that film did.

    I think it's because where that film went out of its way to put the person suffering into cute little twee situations, this one just shows us what is happening in a more loving fashion. Augusto isn't a person to be stuck in situations, he just is. And he had such a long life before this, which they were able to…

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★½

    I watched this without having watched any of the previous ones except the very first one, and if you are concerned about needing to know anything about the series, don't. I'm happy to report that you don't need to know anything to enjoy this.

    It's a good action film, better than average I would say. The stunts are great, and there's a fun chase scene involving a vintage Fiat 500. It's funny how many action movies are pulling this particular…

  • The Brother from Another Planet

    The Brother from Another Planet

    ★★★★

    I remember seeing trailers for this when I was a kid and wanting to see it. Alas, I never did get to until now. Finally glad I was able to!

    I really love the spare production on this, I think it added to the science fiction of it all. Having it slick, especially 1980s slick, I think would have taken something away. Instead, it feels as DIY as The Brother's escape seems to have been.

    I was totally shocked to…

  • Porky and Gabby

    Porky and Gabby

    ★★★★

    This was really cute. It's a shame Gabby never went anywhere, he was a fun little rageball, similar to Donald Duck on the Disney side.

    This is otherwise an accurate representation of what it's like when I go camping.

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★½

    This was a lot of fun! I think that they really did a great job nailing a particular 1989 aesthetic, which isn't necessarily recognizable by anyone who didn't live through that weird cusp of the 90s period (I was just starting high school.)

    I enjoyed Diablo Cody's smart dialog, she is always has such a great and unique voice in her writing. This was a fun, bitchy riff on Frankenstein, with some obvious nods to other things like Edward Scissorhands.…

  • The Big Chill

    The Big Chill

    ★★★

    The 80s seemed to have a lot of these kinds of films, the "sit around and hang" films which were more about the vibes than any set bit of storytelling. Definitely not entirely my vibe.

    Maybe it's just because I can look back 40 years and just roll my eyes and watch the flower children turning into Reagan voters in front of my eyes. Particularly when Meg shows her disillusionment with criminal defense and goes into real estate law. They all gave up their dreams so easily, didn't they?

    Great soundtrack though!

    February 2024 Ranked
    Honey, I Shrunk The Watchlist!
    1984 Oscars - All Nominated Films

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★½

    What an intricate little jewel box of a short. I think this really played to Wes Anderson's strengths - the dialogue, the setting, the use of some of his favorite actors. I was just absolutely delighted.

    It's worthwhile looking up photos of Dahl's writing shed to see the painstaking attention to detail they put in to recreating it.

    I think that even if you're not a Wes Anderson fan, you might end up liking this one.

    2024 Oscars - All Nominated Films

  • Liza with a Z

    Liza with a Z

    ★★★½

    Ok, I will have to admit, I am just not that into Liza Minnelli. I think I get why other people are, but she's just not my thing. And that's ok!

    This is a pretty good TV special, directed and with choreography by Bob Fosse. I was entertained, but not overwhelmed like other people are. It's an interesting relic of the 70s.

    February 2024 Ranked
    Honey, I Shrunk The Watchlist!

  • Four Daughters

    Four Daughters

    ★★★★

    I always appreciate when documentaries play with the format, and I think this does a great job of playing with what could have been a pretty straightforward doc.

    I think they did a good job of showing generational trauma, and how an abused parent takes that trauma and inflicts it on their children, but also how someone who is abused will take literally lifeline, even if it's ISIS.

    I feel sorry for her daughters. If they were in a less…