silvia has logged 44 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Devil

Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dream House

Dream House

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Recall

The Recall

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Time Trap

Time Trap

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Edit this entry  
19
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Along Came the Devil

Along Came the Devil

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Edit this entry  
14
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Tag

Tag

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Scare Campaign

Scare Campaign

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
The Unborn

The Unborn

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Devil's Due

Devil's Due

2014
×
★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Office Uprising

Office Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry