silvia has logged 31 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gallows Act II

The Gallows Act II

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Sandman

The Sandman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happy Hunting

Happy Hunting

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gags The Clown

Gags The Clown

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night Watchmen

The Night Watchmen

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry