Sort by

aubrey has logged 445 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Always Shine

Always Shine

2016
×
Edit this entry  
28
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Sister Aimee

Sister Aimee

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Edit this entry  
22
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
19
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Savages

The Savages

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Edit this entry  
16
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★½
Edit this entry  
13
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
13
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
Edit this entry  
12
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Wild Things

Wild Things

1998
×
Edit this entry  
01
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
Piranha

Piranha

1978
×
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
28
The Lodge

The Lodge

2019
×
½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
½
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry