• The Woman in the Window

    ★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Education

    ★★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★½

  • The Decline

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • A Brother’s Love

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Guava Island

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • I See You

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★½