Erik [Auk] has logged 38 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bullets or Ballots

Bullets or Ballots

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
★★½
Edit this entry  
23
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Edit this entry  
10
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Supernatural

Supernatural

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry