Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Altamira: el origen del arte

Altamira: el origen del arte

2018
×
Edit this entry  
20
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Note to Pati

Note to Pati

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hanging Upside Down in the Branches

Hanging Upside Down in the Branches

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Terrified

Terrified

2017
×
Edit this entry  
12
Strom

Strom

2010
×
Edit this entry  
12
Gläser

Gläser

2011
×
Edit this entry  
12
Leopard

Leopard

2012
×
Edit this entry  
11
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★½
Edit this entry  
10
The Secret Cinema

The Secret Cinema

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
Cape Cod

Cape Cod

2018
×
Edit this entry  
10
When You See a Rose

When You See a Rose

1995
×
Edit this entry  
09
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Puchuncaví

Puchuncaví

2014
×
Edit this entry  
09
Four Diamonds

Four Diamonds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Martin

Martin

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
Am Meer

Am Meer

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Edit this entry  
07
El televisor

El televisor

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fish

The Fish

2010
×
★★
Edit this entry  
02
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Possessed

Possessed

2014
×
½
Edit this entry  
30
The Rocket from Calabuch

The Rocket from Calabuch

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aniki-Bóbó

Aniki-Bóbó

1942
×
★★★
Edit this entry  
28
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Floreana

Floreana

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Butterboo

Butterboo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Block of Cement with Dishevelled Hair Containing the Sea

Little Block of Cement with Dishevelled Hair Containing the Sea

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Edit this entry  
25
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Monangambeee

Monangambeee

1968
×
★★★
Edit this entry