Sort by

Auteur has logged 435 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heart Condition

Heart Condition

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lonely Passion of Judith Hearne

The Lonely Passion of Judith Hearne

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rabid

Rabid

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rambo

Rambo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Antares

Antares

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry