Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Nightwatching

Nightwatching

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Morgan's Vengeance

Lady Morgan's Vengeance

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quintet

Quintet

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hot Nights of Linda

The Hot Nights of Linda

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Mr. Moto

Mysterious Mr. Moto

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honest Expression: Pre-Code Cinema and the Story of Temple Drake

Honest Expression: Pre-Code Cinema and the Story of Temple Drake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Love Story: The Story of 'To Have and Have Not'

A Love Story: The Story of 'To Have and Have Not'

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bacall to Arms

Bacall to Arms

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Thousand and One Erotic Nights

A Thousand and One Erotic Nights

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Plantation Act

A Plantation Act

1926
×
Read the review Edit this entry  
10
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Romantic Englishwoman

The Romantic Englishwoman

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
20,000 Years in Sing Sing

20,000 Years in Sing Sing

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prince of Foxes

Prince of Foxes

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Store

The Big Store

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The FBI Story

The FBI Story

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Old Ironsides

Old Ironsides

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How Real is 'The Star'?

How Real is 'The Star'?

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Star

The Star

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
CyberTracker 2

CyberTracker 2

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Sappy People

Three Sappy People

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oily to Bed, Oily to Rise

Oily to Bed, Oily to Rise

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry