AuteurTheory has logged 82 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Eyes of the Broken Doll

Blue Eyes of the Broken Doll

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shadow Zone: The Undead Express

Shadow Zone: The Undead Express

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Sinful Nuns of Saint Valentine

The Sinful Nuns of Saint Valentine

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monamour

Monamour

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cries of Pleasure

Cries of Pleasure

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Divine Woman

The Divine Woman

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Schoolgirl Hitchhikers

Schoolgirl Hitchhikers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'll Be Alone After Midnight

I'll Be Alone After Midnight

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Euridice BA 2037

Euridice BA 2037

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visitor in the Eye

The Visitor in the Eye

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
See You in Hell, My Darling

See You in Hell, My Darling

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Women's Prison Massacre

Women's Prison Massacre

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elusive Corporal

The Elusive Corporal

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Click: The Calendar Girl Killer

Click: The Calendar Girl Killer

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Orgy of the She-Devils

Blood Orgy of the She-Devils

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malibu Express

Malibu Express

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Mania

Blood Mania

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadly Embrace

Deadly Embrace

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★
Read the review Edit this entry