Sort by

AuteurTheory has logged 723 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If I Had My Way

If I Had My Way

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaolin Temple

Shaolin Temple

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Looking for Sally

Looking for Sally

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scaredy Cat

Scaredy Cat

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Like Bats

I Like Bats

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hot Saturday

Hot Saturday

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Behind the Lines

Behind the Lines

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Devi

Devi

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor Waltz

The Emperor Waltz

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
T-Force

T-Force

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pursued

Pursued

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Peaches 2

Pretty Peaches 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Happened at the World's Fair

It Happened at the World's Fair

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Soldiers in White

Soldiers in White

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry