Sort by

AuteurTheory has logged 63 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pardon My Sarong

Pardon My Sarong

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alias St. Nick

Alias St. Nick

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Los Angeles: 'Wonder City of the West'

Los Angeles: 'Wonder City of the West'

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Porky & Daffy

Porky & Daffy

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Together Again

Together Again

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Executive Suite

Executive Suite

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Shaolin Masters

Five Shaolin Masters

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paracelsus

Paracelsus

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Violent Is the Word for Curly

Violent Is the Word for Curly

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Old-Fashioned Way

The Old-Fashioned Way

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Heroin Busters

The Heroin Busters

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Road to Utopia

Road to Utopia

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ride 'Em Cowboy

Ride 'Em Cowboy

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Desire

Desire

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Laughing Gravy

Laughing Gravy

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chickens Come Home

Chickens Come Home

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sect

The Sect

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Keep 'Em Flying

Keep 'Em Flying

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Super Cops

The Super Cops

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Oakley

Annie Oakley

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hold That Ghost

Hold That Ghost

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gold Diggers of 1937

Gold Diggers of 1937

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Speaking of the Weather

Speaking of the Weather

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Plenty of Money and You

Plenty of Money and You

1937
×
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Internes Can't Take Money

Internes Can't Take Money

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry