• Robin Hood

    Robin Hood

    ★★★★★

    Still my favourite animated and Disney film
    But also the most superior animated film period

    Fight me

  • Black Narcissus

    Black Narcissus

    ★★★

    Now very scared of nuns.
    Nightmares were had.
    Prefer The Red Shoes.

  • The Red Shoes

    The Red Shoes

    ★★★★★

    Christ. They don’t make films like that anymore do they...just wow 🥺😍

  • Blithe Spirit

    Blithe Spirit

    ★★★★★

    Proper old fashioned humour.
    Oh to have two wives fighting over you...the dream

  • The History Boys

    The History Boys

    ★★★★

    One of the best stage to film adapts.

  • The Three Musketeers

    The Three Musketeers

    ★★★★★

    Quarantine Film 3.

    Nothing like a good classic remake.
    Also Luke Evans 😍

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★

    Quarantine Film 2.

    Shakespeare makes me happy.
    Leonardo DiCaprio does not.

    That is all.

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow

    ★★★★★

    Quarantine Film 1.

    Nothing like a good gothic story 🖤

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★★

    Autumn de WINNING

    what a film 😍

  • The Call of the Wild

    The Call of the Wild

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Was it worth it to watch Dan Stevens and his questionable facial hair die in burning building after being a prick for 1 hour and 40 mins...

    Yes, yes it bloody was

  • National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

    National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

    ★★★★★

    Flawless.

  • The Call of the Wild

    The Call of the Wild

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Did I just watch a 1 hour 40 film for Dan Stevens and his questionable facial hair and for him to be killed in a burning building?

    Fair.

    Film was also good.