• Parasite

    Parasite

    ★★★

    I understand the hype
    And I understand why it won lots of awards - from an artistic point of view 

    But as viewer, sadly, it wasn’t for me

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★★

    Autumn de Wilde is the female Wes Anderson.

    Fact.

    Also hats off to the costume department...I want Emma’s yellow coat.

    Also cinematography is aesthetic ✨

  • Angus, Thongs and Perfect Snogging

    Angus, Thongs and Perfect Snogging

    ★★★½

    They don’t make films like this anymore do they?

    Sigh

  • Dolittle

    Dolittle

    ★★★★

    An adult film for kids?

    does that make sense?

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★★★

    Honesty is the best policy.

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★

    A stunning and eye opening documentary about one of the most brilliant actresses of the 20th century

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

    the kindest, warmest, openly honest film about love, life and loss...

    “Good Morning Neighbor. How are you today?” 🥺

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

    Hilarity gentlemen? Ha ha? I don’t think so

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

    Armando Iannucci shines a bright, bold torch onto Charles Dickens’ dark, bleak tale

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

    there’s something in my eye...and it hasn’t stopped coming out of my eye 🥺🥺

    beautiful, honest and relatable

    #BeMoreLikeFred

  • RBG

    RBG

    ★★★★★

    The Woman
    The Myth
    The Legend

    A beautifully crafted documentary of a woman so strong and inspiring

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    Aesthetically beautiful.
    Florence Pugh and Timothee Chalamet need to be in another film together stat
    And I love the score 


    Well worth going to see again 💁🏻‍♀️