aut has logged 218 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★
Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Edit this entry  
16
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry