Sort by

Alex has logged 152 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night School

Night School

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
Edit this entry  
11
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
Edit this entry  
07
The First Purge

The First Purge

2018
×
Edit this entry  
06
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Hannah

Hannah

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2018
×
Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
09
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Predator

Predator

1987
×
★½
Edit this entry  
05
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
02
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Edit this entry  
02
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
30
RBG

RBG

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★
Edit this entry  
29
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
Edit this entry  
11
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
New York, New York

New York, New York

1977
×
Edit this entry  
09
The Meg

The Meg

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry