Sort by

avalonfast has logged 133 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
About Fate

About Fate

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Open Doom Crescendo

Open Doom Crescendo

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
05
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Hot Two Weeks: The Making of Heaven Knows What

A Hot Two Weeks: The Making of Heaven Knows What

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
I Like Movies

I Like Movies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Close

Close

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Anne+: The Film

Anne+: The Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Identikit

Identikit

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Country Gold

Country Gold

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Darkness

House of Darkness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
All Jacked Up and Full of Worms

All Jacked Up and Full of Worms

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Nature

Dark Nature

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Swallowed

Swallowed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fountain

Fountain

2021
×
Edit this entry