Sort by

ava has logged 74 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killers

Killers

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Boys

Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry