ava has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Clique

The Clique

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brink!

Brink!

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry