• Gremlins

    ★★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • Twilight Zone: The Movie

    ★★★★

  • Trading Places

    ★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • First Blood

    ★★★

  • Class of 1984

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Rocky III

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • American Gigolo

    ★★★

  • Rocky II

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Animal House

    ★★★

  • The Kentucky Fried Movie

    ★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • The Tenant

    ★★★★★

  • Shivers

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★½